“Skim Off The Scum” | Abim etin kiri bi çıksın

Dünya’nın tüm mutfaklarında et suyu ve et suyundan yapılan soslar çok önemlidir. Türk mutfağında çok sos olmasa da et yemeklerinin yeri yadsınamaz. Esnaf lokantasında ya da evde şöyle sebzeli mebzeli güzel bi haşlama et olunca herkesin keyfi yerine gelir.

Genelde bu etler büyük parçalı, kemikli ve uzun sürede pişen kısımlardan seçilir. Kasap abimiz güzelce hazırlar. Aşçı abimiz de soğuk suya bu etleri koyar.

Soğuk suya koymak aslında püf noktası. Yavaş yavaş su ısınırken etkin “kiri (protein parçacıkları) ” ve yağı su yüzeyine çıkmaya başlar. İşte su üzerinde yüzen bu grimsi ve köpüğümsü tabakayı almak işin şanındandır.

Diceksiniz şimdi kim uğraşacak abi atıyoruz tencereye pişince yiyoruz. Ben ona karışmam abicim. Kaliteli yemek yemek öz saygı gerektirir. Ahahah yok yok öyle kibirli bakmıyorum bu konulara ama şöyle tertemiz ve berrak görünen bi et suyu da içmeyelim mi yani?

İşte “Skim off the scam” bu kirli ve yağlı köpüğü suyun üstünden alma işlemine denir. Fransızlar “Dépouiller” derler. Tabii ki daha havalı 😀 Mutfak terimolojisi konusunda Türk mutfağı biraz zayıftır. Ama anlaşıyoruz bi şekilde.

Bu ekran görüntüsü, çok sevdiğim ve güldüğüm Kanadalı şef ve youtuber Matty Matheson’ın “Fearless Flavors Boiled Dinner | Matty Matheson | Just A Dash | Ep 8” adlı videosundan alınmıştır.

Sonuç olarak yemek yaparken anlatabileceğiniz bir hikayeniz daha var. İyi yemek yapmak kadar hikayesini de anlatmak önemlidir. Hatta bazen iyi bir hikaye ortalama bir yemeği kurtarabilir. Ama kötü yemeğin hiç şansı yok. Sadece aşıklar kötü yemeğe güzel olmuş diyebilir 🥰

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *